Czy podróże uczą?

Posted by admin on May - 25 - 2017
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

wczasy nad morzem (1)Podróże kształcą – to powiedzenie słyszymy bardzo często, niczym frazes. Czy faktycznie turystyka ma działanie edukacyjne? Czy jest sens wyjeżdżać do dalekiego kraju tylko po to by czegoś się od nich nauczyć? Czy w końcu w ogóle można się czegoś nauczyć z podróży?

Oczywiście jeżeli ktoś nie będzie się chciał niczego nauczyć, dobrze bawić i w ogóle od początku będzie uważał, że trzeba było zostać w domu, zapewne nie nauczy się zbyt wiele. Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że taki malkontent wyniesie z podróży tylko to, że w toalecie był brzydki zapach a papier był zdecydowanie zbyt szorstki.

Pamiętam doskonale program telewizyjny “Idiota za granicą” emitowany kilka lat temu. Komentarze wiecznie niezadowolonego Karla Pilkingtona wywoływały salwy śmiechu na twarzach widzów.

Pytanie jednak brzmi po co w ogóle jedziemy? Jeżeli chcemy wiele przemyśleć, zastanowić się nad sobą oczywiście mamy do tego prawo. Jeżeli jednak chcemy i mamy ochotę bezrefleksyjnie leżeć na plaży i cieszyć się słońcem nie musi nas przecież interesować kultura kraju, do którego wyjeżdżamy. To nasze pieniądze, nasz czas wolny i nie powinniśmy pozwalać innym narzucać nam jak mamy go wykorzystywać.

Comments are closed.